Vitrin Tasarımı Neden Önemlidir?

Vitrin tasarımını kelime anlamı olarak açıklamak yerine, onun müşterilerle mağaza arasındaki ilk etkileşim yeri olduğunu söyleyebiliriz. İlk mesajı genellikle vitrin verir bize. Ve biz müşteri olarak bu mesaja göre içeri girip girmeyeceğimize karar verir ve hatta çoğu zaman alışveriş yapmaya ikna oluruz. Bu hangi sektör olursa olsun geçerlidir. Eğer bir vitrinde dikkatinizi çeken bir şey gördüyseniz orda mutlaka bişeyler ya da birden fazla şey doğru dizayn edilmiş demektir.

İyi ve doğru tasarlanmış bir vitrin müşteriyi içeri çekip satışa destek olabileceği gibi; vasat ya da sıradan bir vitrin tasarımı da içinde harika ürünler barındıran bir mağazaya girmeden devam etmenize neden olabilir. Kısacası vitrin tasarımı çok önemlidir.

Vitrin Tasarımlarını Kimler Yapar?

Vitrin tasarımlarını genellikle güzel sanatlar fakültesinden mezun olan görsel tasarım uzmanları ya da görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı eğitimi almış olan mağaza görsel sorumluları yapmaktadır.

Vitrin Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vitrin tasarımlarının iyi olması mağazalar için hayati önem taşır. Vitrin görücüye çıkmak gibidir. Mağazanın dışa açılan yüzüdür. O yüzün güzel ve çekici olması çok önemlidir. İyi bir vitrin tasarımı için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Her şeyden önce vitrin estetik açıdan göze hitap etmeli; özgün ve farklı olmalıdır. Müşteriye karşı mesaj içermeli ve onu durdurabilmelidir. Müşterinin ilk bakışta dikkatini çekmeyi başarabilirseniz ve devamında mağazaya davet edebilirseniz doğru bir vitrin tasarımına sahipsiniz demektir. Bunların dışında hafızalarımızda iz bırakan ya da gülümseten ya da içeriğinde sosyal mesaj veren vitrin tasarımları da mevcuttur.

Ülkemizde nadiren de olsa dijital kullanımlar da vardır vitrin dekorlarında. Renkler vitrin tasarlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer etkendir. Dikkat çeken renkler her zaman işe yarar. Bunlardan bazıları; kırmızı, turuncu, mor, mavi, yeşil ve sarı renktir. Tamamı tek renk olmamakla birlikte çeşitli vitrin malzemeleri veya objeler de tasarım açısından değerlendirilebilir.

Kuyumcu Vitrin Tasarımı Yapılırken Neler Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vitrin tasarımlarının iyi olması bir çok açıdan satıcıya ve alıcıya fayda sağlar. Kuyumcu vitrini ya da tasarımı olarak içindeki vitrin setinin nelerden oluştuğunu kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Ahşap ya da plastik kalıpların üzerine kumaş ya da deri kaplamak suretiyle ürünler kaplanır. Bazen de kaplama işlemi olmaksızın sadece ahşap ya da polyester malzeme üzerine cila boya uygulanır. Kuyumcu vitrin mankenleri, kuyumcu vitrin setleri üzerindeki en önemli figürlerdir. Estetik açıdan son derece göz alıcı bir yapıya sahip olan bu mankenler genellikle 5 boy olarak üretilir.

Kuyumcu Vitrin Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Kuyumcu vitrinlerinde tasarımın iyi olması için ölçeklendirme, açı ve boşluklar çok önemlidir. Gerdanlık, bileklik, küpelik, kolyelik, yüzüklük, bileziklik aksesuar ve aparat modelleri çok çeşitlidir. Tek renk olabileceği gibi çift renk kombinasyonu da uyarlanabilir. Kuyumcu vitrinleri genel olarak vitrin ölçüsüne göre bölümlere ayrılabilir. 2,3 ya da daha fazla bölümlerden oluşabilir. Kuyumcu vitrin malzemelerinin alıcıyla önceden belirlendiği şekliyle uyarlanması önemlidir. Sonradan sürpriz sayılabilecek bariz hatalardan kaçınılmalı ve mümkün olduğunca süreç şeffaf yürütülmelidir. Müşteri vitrin tasarımlarının eskiz çalışmalarını görmek isteyebilir ya da gerektiğinde 3d uygulamalarına dijital ekrandan görüntü isteyebilir.

Eskiz ya da bilgisayarda çizilmiş olan işlerin paylaşılması müşteriyi ikna etmek açısından önemlidir. Mehmetpack Kutu ve Vitrin Dekor olarak siz değerli müşterilerimize en seçkin, özgün ve modern vitrin tasarımlarını yapmaktan onur duyarız. Amacımız nasıl ve hangi aşamada çalışırsak çalışalım; mümkün olan azami dikkat ve iştahla, sizlerin öneri ve isteklerine uygun olarak kuyumcu vitrin modelleri yapmak, kuyumcu vitrin setleri tasarlamak ve uygulamaktır.

Şunlar sana göre olabilir