Danışman Kimdir?

Danışman kimdir sorusunun cevabı aslında çok basittir. Asıl zor olan ise kime ve neden danışmalıyız sorusunun cevabını bulmaktır. Danışmanı kısaca tanımlamamız gerekirse, herhangi bir konuda doğru karar almamıza yardımcı olacak fikri veren kişidir diyebiliriz. Kulağa felsefik gelebilir. Kaldı ki antik çağdan beri gelen danışmanlık mesleği eskiden filozofların bittabi icra ettiği bir işti. Danışman, karşısındaki kişi veya kuruma sadece tavsiye, fikir ya da yol haritası sunmakla kalmaz aynı zamanda onları ikna edip ufuklarını açar. “Ben bu açıdan hiç bakmamıştım” dedirtir! Hayatın git gide karmaşık bir hal alması ile doğru bilgiye olan ihtiyaç da artmıştır. Danışman; bahsettiğimiz doğru bilgiyi belirli bir amaç doğrultusunda kullanan, güvenilir, deneyimli ve alanında uzman olan kişidir.

Kuyumculuk Sektöründe Danışmanlık Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Şimdi başlığa aldanıp altın, ayar, milyem vb. şeylerden bahsedeceğimizi sananlar varsa peşinen yanıldıklarını söylemeliyim. Esasen Mehmetpack olarak kuyumcuların ve takıcıların kutu, vitrin, aksesuar, tabla, kese, karton çanta, kurdele gibi ürünlerin tedariği noktasında doğru yönlendirilmesi gerektiğini biliyoruz. İşte tam da bu bilinç doğrultusunda üzerimize düşen görev ve misyonu yerine getirmek için adımlar atmaktayız. Kuyumculara yönelik oluşturulan bu danışmanlık kavramının ilerde karşımıza daha fazla çıkması muhtemeldir. Örneğin vitrin yenilemek ya da sıfırdan yaptırmak isteyen kuyumcuya materyalin ya da rengin önemini anlatmadan önce bu işi nerede yaptıklarını, kime hitap ettiklerini, ne tip ürünler sattıklarını sormamız gerekir. Bu ve benzeri sorular gidilecek yol hakkında danışmana fikirler verir. Edinilen bilgiler ışığında hangi tip bir kademe sistemi oluşturulacağına, yükseklik, mesafe, eğim ve açıların nasıl olması gerektiğine, manken, renk ve materyal seçimine karar verilir. Müşteri ile anlaşılan bu maddeler doğrultusunda tasarım ve uygulama aşamasına geçilir. İşte kuyumcu vitrin set siparişi vermek ya da yapmak bu kadar kolaydır.

Başkalarının Aklını Kullanabilmek

Sadece setten ibaret değil elbette konumuz bu sadece bir örnekti. Kutu, karton çanta ya da kese için de yine işin detaylarına hakim olmak ve doğru analizlerle doğru yönlendirmeleri yapmak önemlidir. Maalesef ki bu kolay gibi görünen işleri zor hale getiren, danışmana danışıp yine de kendi bildiğini okuyan ve sonuç olarak kendi doğrusunu dikte eden nice patron ya da söz sahipleri vardır. Başkalarına danışmak her zaman çözüm getirmeyebilir. Başkalarının aklını kullanma idrakine sahip olmak… Belki de tüm mesele budur. Vesselam…

Şunlar sana göre olabilir