“Yeni Normal” Süreç Nedir?

Türkiye’de 11 Mart tarihinde görülen ilk Koronavirüs vakasından sonra 1 Haziran tarihine kadar sokağa çıkma kısıtlamaları periyodik aralıklarla, belirli yaş gruplarını da içine alarak uygulanmıştı. Vaka sayılarındaki düşüşlere bağlı olarak Cumhurbaşkanlığı koordineli ve ilgili bakanlıkların incelemeleri ile açıklanan normalleşme takvimi 11 Mayıs itibariyle uygulanmaya başlandı. “Yeni Normal” olarak nitelendirilen bu süreç hayatımızdaki yerini böylece almış oldu.

Kademeli Normalleşme Takvimi Nasıl Uygulanacak?

Normalleşme planı 4 aşama olarak planlanmıştır. 11 Mayıs’ta birinci aşama başlamıştır. İkinci aşama ise 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık ve dördüncü aşama da 1 Ocak 2021 tarihi ve sonrasını kapsamaktadır. Normalleşme aşamalarının ilki 11 Mayıs’ta pazar yerlerinin açılmasıyla başlamıştı. Bizi takip edenlerin bildiği üzere tarihi Kapalıçarşı da 1 Haziran itibariyle kapılarını ziyaretçilerine açmıştı. Şehirlerarası seyahat yasakları da yine bu tarihte kaldırıldı. Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri, spor salonları, kütüphaneler, kaplıca ve yüzme havuzları gibi sosyal faaliyet alanları da saat 22:00’ye kadar hizmet vermeye başladı. Eğlence ve nargile kafeler ise bu kapsamın dışında tutuluyor. Spor müsabakaları 12 Haziran itibariyle seyircisiz olarak yeniden oynanmaya başladı. Yine 11 Haziran’da ilk yurt dışı uçuşlarına Almanya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere başlandı. 15 Haziran’da nikah salonları, 1 Temmuz tarihinde ise düğün salonları hizmet vermeye başlayacak. 18 yaş altı ile ilgili kısıtlamaların tamamı, ebeveyn refakati şartı ile kaldırılmıştır. Sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri ise yine 1 Temmuz’da hizmet vermeye başlayacaktır. Okullar Eylül ayında 3.aşama içerisinde başlayacak. Dördüncü ve son aşama ise 2021 Ocak ayının ilk haftası ile birlikte uygulanacak. Bu tarih itibariyle hayatın artık tamamen normale dönmesi bekleniyor. Şayet süreç planlandığı gibi işlerse maske zorunluluğu ortadan kalkacak ve tüm noktalara uçuş serbestisi olacak.

“Yeni Normal”, Turizm ve Türkiye

Normalleşme tedbirlerinin uygulanmaya başlaması ile birlikte gözler turizm sektörüne çevrildi. Turizmciler 2020 yılında dış turizm açısından büyük beklentiler içinde olmamakla birlikte, mevcut durum ve şartlar ele alındığında tedbirlerin esnetildiği görülmektedir. İnsan hareketliliğine bağlı olarak normalleşmesi, turistlerin ülkelere giriş çıkışları sağlık kurallarına uyulduğu müddetçe beklenen bir durum. Türkiye’de uygulanmaya başlanan güvenli turizm programı hakkında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 19-21 Haziran’da, Antalya’da 60 ülkeden davet edilen büyükelçilere ve yerel basın mensuplarına havaalanından başlayarak Türkiye’de sertifikasyon sisteminin nasıl çalıştığını gösterecek. Bu sertifika ile birlikte sosyal mesafe kuralları, dezenfeksiyon ve sanitasyon, personel sağlık durumunu kontrol altında tutma, kişisel koruyucu ekipman gibi yaklaşık 132 kriterden oluşan tedbirler, ihtiyaç duyulan gereksinimleri karşılamaktadır.

Şunlar sana göre olabilir