Kuyumcu Güvenlik Sistemleri ve Önlemleri Nelerdir?

Altın ve pırlanta gibi değerli ürün satışı yapan kuyumcuların yaşadığı en büyük sorunlardan biri iş yerlerinin güvenliğinin her an tehlike altında olmasıdır. Kuyumcu güvenlik sistemleri özellikle hırsızlık girişimlerine karşı kuyumcuların olmazsa olmazıdır. Olumsuz vak’alara karşı caydırma ve bildirme özellikleriyle bilinen güvenlik sistemleri, birçok iş yerini güvence altına almaktadır. Güvenlik sistemleri kuyumcular için olmazsa olmaz unsurdur.

kuyumcu-guvenlik-sistemleri-ve-onlemleri

Kuyumcu Güvenlik Sistemleri ve Önlemleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı güvenlik sistemleri oluşturulup var olan güvenlik sistemleri çeşitlendirilmiş ve iyileştirilmektedir. Günümüzde kullanılan başlıca kuyumcu güvenlik sistemleri şu şekildedir:

Alarm Sistemleri: Dedektörler, sensörler ve birçok farklı ekipmanla birlikte çalışan alarm sistemleri, genelde tüm sistemlerle senkronize bir şekilde çalışan sistemlerdir. Sahada kullanılan farklı cihazlar olsa da bu cihazlar tehlike sinyalini genelde alarm sistemlerinin paneline gönderirler. Bu sistemler herhangi olası bir tehlike anında caydırıcı olması amacıyla siren çalarlar ve bildirme amacıyla işyeri sahibinin telefonunu ararlar. Kuyumcu güvenlik sistemleri liste başı alarmdır nokta net.

Kamera Sistemleri: Kuyumcu dükkanlarının belirli noktalarına yerleştirilen kameralar, iş yeri sahiplerinin olmazsa olmazlarından biridir. Bu kameralar gece ve gündüz kayıt alıp hırsızların yakalanmasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kameraların her açıdan görüntü alabilecek şekilde yerleştirilmeleri gerekmektedir. Kameraların soyguncular tarafından erişilmesi zor ve takip edilemeyecek ya da görünmeyecek şekilde yerleştirilmesi önemli bir husustur.

Çelik Kasalar: Kuyumcular ürünlerini çelik kasalarda güvende tutmaya çalışırlar. Fakat hırsızlar tarafından çelik kasaların anahtar delikleri delinebilir ve kilitli mekanizmanın açılması sağlanabilir. Bu nedenle anahtar deliğinin çevresi çok iyi bir şekilde güçlendirilmelidir. Kuyumcu çelik kasaları boyut, kilit mekanizma sistemleri, dayanıklılık ve ağırlıklarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Alınabilecek önlemlerden bir diğeri ise iş yerlerinin en iyi şekilde ışıklandırılmasıdır. Işıklandırma ne kadar iyi olursa soyguncular bir o kadar rahatsız olurlar. İçeriye bir şekilde girdikleri varsayıldığında, bulundukları karanlık ortam, dışarıdan ve kameralardan görünmemesi sebebiyle soyguncular için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Buna bağlı olarak, iş yerinde kullanılan cam, dağılmaz veya kırılmaz cam ise kapılarda kepenk kullanılması sağlıklı bir durum olmayabilir. Yapılan soygunlar incelendiğinde, kapıdan girişler çok azdır ve iş yerinde kepenk kullanılmışsa bu kepenk iç mekânın net görülmesini engelleyip soyguncunun rahat edebileceği bir ortam oluşturmaktadır.

Kuyumcuların Alabileceği Diğer Önlemler

Soygunculara karşı alınan güvenlik önlemlerine rağmen bu soygunlar hala devam etmektedir. Yukarıda belirtilen önlemler gece soygunlarına dair önlemlerdir. Kuyumcularda bir de gündüz soygunları yaşanmaktadır. Kuyumcular bu soygunları önleyebilmek amacıyla yanlarında soyguncuyu etkisiz bırakabilecek biber gazı ya da benzeri bir ürün kullanabilirler.

Şunlar sana göre olabilir