PIRLANTA TEST NASIL YAPILIR?

Pırlanta Test Cihazı Nedir?

Pırlanta test cihazı isminden de anlaşılabileceği gibi, bir taşın pırlanta olup olmadığını kontrol etmeye yarayan cihazdır. Bu cihaz değerli taş işleri ile uğraşanların ve değerli mücevher alım ve satımı yapan kuyumcuların vazgeçilmez ekipmanlarından biridir. İşlevsellikleri ve hızları ile kuyumculara ve mücevherat işi ile ilgilenenlere büyük bir kolaylık sağlayıp, zaman kazandırmaktadır. Bu makalede de bu cihazların nasıl kullanıldığından bahsedilecektir.

Pırlanta Testi Nasıl Yapılır?

Pırlanta test cihazlarının ince uçlu bir kısmı bulunmaktadır. Bu ince uçlu kısım, test edilmesi taşlara değdirildiğinde belirli sinyaller vererek pırlantaların gerçek mi ya da sahte mi olduğunu analiz etmektedir. Ölçüm sırasında taşın pırlanta olup olmadığına karar vermekle kalmayıp, taşın boyutunu da ölçmektedir. Bu sinyaller sesli bir uyarıcı ya da renkli led ışıklar olabilir. Bu cihazlardaki led ışıklarda genellikle uyarıcı renk sinyali olarak kırmızı, sarı ve yeşil ışıklar bulunur. Bu ışıklar farklı renk seviyeleri şeklinde yerleştirilmiştir. Be bu cihazı kullanan kullanıcılar ışıkların seviyesine göre taşın pırlanta olup olmadığı ve büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olabilirler. Cihazın ucu taşa değdirildiğinde led ışıklar yanmaya başlar. Bu ışıklar renklerine göre taşın boyutu hakkında kullanıcıya bilgi verirler.

Pırlanta test cihazlarının küçük de olsa yanılma payları vardır fakat bu yanılma payı cihazın kalitesine, markasına ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda pırlanta yerine farklı bir cisim kontrol edilmekte ise cihazınızın doğru yere değdirilip değdirilmediğine de karar vererek kullanıcıyı uyarır.

Pırlanta Test Cihazlarının Özellikleri Nelerdir?

Pırlanta test cihazlarının özellikleri arasında taş boyutlarını küçük ölçekli hassasiyetlerle ölçme, ölçüm yaptıkları boyutları karata çevirme özellikleri de bulunur. Hassasiyet ölçümü için bazılarında bastırılabilir termoelektrik uçlar bulunur.  Daha gelişmiş olanları ise usb ile veyahut daha farklı bilgisayar erişim kabloları ile bilgisayara bağlanabilir ve bilgisayar desteği ile ayarlanabilirler. Cihazları boyutları ise özelliklerine göre değişmektedir fakat genelde elle taşınabilecek kadar hafif ve küçüktürler. Bu özellikleri ile oldukça kullanışlı ve faydalıdırlar. Çok küçük yanılma payları olsa da genel bir bütün olarak ele alındığında doğru sonuçlar vermektedir.

Şunlar sana göre olabilir