Sosyal Medya Nedir? Şirketler İçin Neden Önemlidir?

Sosyal medyayı kısaca tanımlayacak olursak; insanların haberleşmek, paylaşmak, alışveriş yapmak, tanıtım yapmak, mesajlaşmak gibi etkileşim, erişim ve iletişimleri rahatlıkla yapabildiği dijital platform diyebiliriz. İnternetin hayatımıza girmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte oluşan sanal bir dünyadan bahsedebiliriz. Bu sanal dünya bizlere oldukça geniş bir alan sunmaktadır. Toplum olarak önce internetin ve sonrasında sosyal medyanın avantajlarını çabucak kanıksadık. Bebek, çocuk, genç, yaşlı demeden hemen hemen herkes günün belirli vaktini internet ve sosyal medya mecralarında geçirmektedir. Bu alanlarda hobi, keşif, takip, öğrenme, merak ya da ticari faaliyet gibi çeşitli sebeplerle vaktimizi geçirmekteyiz. Sosyal medyanın şahıslara olduğu kadar şirketlere de birçok açıdan yararı vardır. Sosyal medyada var olmak maliyet gerektirmez. Sosyal medya size geniş kitlelere erişme imkânı tanır. Ücretsiz bir şekilde profil oluşturup şirketinizi tanıtabilirsiniz. Ürün görselleri ekleyebilir ve stratejik planlama yapabilirsiniz. Reklam verip sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Müşterilerle bağlantılar kurabilir ya da şirketinize eleman bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Her sosyal ağın kendine has özellikleri ve hedef kitlesi mevcuttur. Facebook yaş ortalaması günden güne artan, üye sayısı en kalabalık olan, yeni arkadaşlık ekleme konusunda ise şimdilik Twitter ve Instagram’ın gerisinde kalmış bir platform konumundadır. Instagram genç kullanıcılar arasında en çok tercih edilen sosyal ağ olsa da hala sadece profilden link verme dezavantajına sahiptir. Twitter ise video, haber, fotoğraf, link verme gibi etkenlerin hepsini içinde barındıran, genç-yaşlı-ihtiyar her kesime hitap eden yükselen trend. Linkedin iş arayanlar ve işverenler tarafından kullanılan; genel olarak iş hayatının paylaşıldığı bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer sosyal ağlara göre daha profesyonel ve elit bir kullanıcı grubu olduğunu söyleyebiliriz. Hazırladığınız CV ile birlikte karşınıza yepyeni fırsatlar çıkması muhtemeldir.

Sosyal Medyanın Kuyumculuktaki Yeri ve Önemi Nedir?

Kuyumculuk ve sosyal medya konusunu birlikte ele alacak olursak, aralarında alışveriş ve ticaret odaklı bir ilişki olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ticaretin son yıllarda klasik şeklinden çıkıp daha hızlı ve evrensel bir hal almaya başlamasıyla birlikte sosyal medyadan yapılan promosyonlar, çekilişler, canlı yayınlar ve buna bağlı olarak satışlar da artmaya başlamıştır. Kuyumcular için sosyal medyayı iyi ve etkin kullanmak, artık dükkanlarındaki altın kadar değerli bir hale gelmiştir. Sosyal medyayı etkin kullanabilmeyi başaran kuyumcular pazar paylarını artırmakta ve rakiplerinin önüne geçmektedir. Marka bilinirliği açısından da son derece önemli olan sosyal medya kullanımı günden güne artmakta ve kuyumcuların vazgeçilmezi haline gelmektedir.

Mehmetpack, Kutuvitrin ve QppTurkey ailesi olarak bizi de sosyal medya hesaplarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Şunlar sana göre olabilir