Kuyumcu Çelik Kasa Modelleri Nasıl Üretilmektedir?

Kuyumcu Çelik Kasa İmalatı

Ticaret sektöründe oldukça değerli mücevherat ve ürünlerin ticaretini yapan kuyumcuların gece ve gündüz fark etmeksizin soygun tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bilinen bir durumdur. Kuyumcular bu nedenle yüksek güvenlik sistemlerinden faydalanmak zorundadır. Kuyumcuların tercih ettiği güvenlik sistemlerinden birinin de kuyumcu çelik kasalarının kullanımı olduğu bilinmektedir. Bu makalede kuyumcu çelik kasa imalatı ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Kuyumcu Çelik Kasalarının Üretimi Nasıl Yapılır?

Geçmişte bu tip kasaların üretiminde tahtalar kullanılmıştır. Fakat bu kasalar soyguncular tarafından kolay dağıtılabildiği için kasa üretiminde demir malzeme kullanılmaya başlanmıştır. Bir süre sonra kasadaki demir malzemeler de hırsızlar tarafından havaya uçurma tekniği ile dağıtılmıştır. Bu nedenle kasa üretiminde demir malzemeden de vazgeçilip çelik malzeme kullanımına başlanmıştır.

Kuyumcu çelik kasa üretiminde ilk aşama çelik levhaların otomatik makinelerdeki alevler ile kesilmesidir. Kesilen levhalar kaynatılır, bu işlem ile kasanın duvarları oluşturulmuş olur. Oluşturulan duvarların çerçevelenmesi için yarı otomatik testerelerle çelik çubuklar kesilir. Bu işlemden sonra otomatik bir makine, beyaz bir sıvının yardımı ile kasanın hareket mekanizması oluşturur. Lazerle kesilmiş olan metal levhalara basınç uygulanır ve bu basınçla mekanizmanın gerekli parçaları oluşturulur.

Parçalar oluşturulduktan sonra birleştirme işlemine geçilir. Çelik levhalar, köşelerinden birleştirilerek diğer levhalar ile kaynatılır. Bu işlem ile kasanın duvarları bütünleştirilmiş olur. Açıların ölçümü yapılır, bu ölçümlerin korunmasını sağlamak için büyük bir mengene kullanılır. Ölçüm sonrasında kasanın arka duvarı da takılır ve kaynağı yapılır. Kasanın kaynak yerleri düzeltilir. Kasanın hareket mekanizmaları ve kapısı kasaya monte edilir. Bütünleştirme işlemi yapılmış olan kasaya üç kat kadar boya yapılır.

Kasalar üretilirken farklı kilitleme teknikleri olacak şekilde ve farklı özelliklerde üretilmektedir. İstenen kilitleme tekniğine göre elektronik, mekanik ya da zaman ayarlı sistemler yerleştirilir ve kasanın üretimi tamamlanmış olur.

Kuyumcu Çelik Kasalarının Fiyatları Nasıldır?

Kuyumcu çelik kasaları kendi aralarında taşınabilir ve taşınamaz kasa tipleri olarak farklılık gösterebilir. Aynı zamanda kuyumcu çelik kasaları, çeşitli güvenlik mekanizmalarına da sahiptir. Boyut, dayanıklılık, kilit tipi, içerisindeki elektronik sistem, ağırlık ve kalite gibi özellikler kuyumcu çelik kasaların fiyatlarını etkilemektedir. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında istenilen özelliklere göre çelik kasaların fiyatları değişiklik gösterebilir. Tahmin edileceği gibi kalite, mekanizmaların gelişmişliği, kilit sisteminin gücü, kasanın büyüklüğü ve sağlamlığı gibi özellikler kasaların fiyatının artmasına sebep olmaktadır. Fakat güvenlik önlemlerinde fiyattan önce kasaların güvenliğinin daha önemlidir.

Şunlar sana göre olabilir