Ambalaj Nedir?

Fransızca kökenli olan ambalajın kelime anlamı şu şekildedir: Taşınacak eşyayı sarmaya yarayan plastik, tahta, mukavva karton, kâğıt vb. malzeme.

Ambalajın Önemi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Ambalaj kaliteli ve estetik açıdan iyi olması gereken önemli bir koruyucudur. Tüketicinin dikkatini çekmesi istenir ama bu her zaman tek başına yeterli değildir. Ambalajın görevlerinden biri de tüketicinin satın almasını sağlayacak görsel etkiyi yaratmaktır. Satışa yardımcı olmasının yanı sıra ürünün taze ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlar. Ambalaj ekonomik olarak üreticiye yük olmamalıdır. Ambalajın üzerindeki kullanım koşulları ve ürün özellikleri listesi anlaşılır olup nihai tüketiciye kolaylık sağlamalıdır. İyi ya da başarılı olarak adlandırabileceğimiz ambalajların reklama ihtiyacı yoktur. Ambalajı önemli hale getiren unsurların başında ambalaj tasarımları gelir. Firmaların, kendi ürünleri için tasarladıkları ve sundukları ambalaj tasarımları firmanın vizyonu ve kendine verdiği önemi resmeder. Ambalaj ve paketleme işi ticaretin en önemli sac ayağını oluşturur. Ambalaj sanayi çok geniş olmakla birlikte biz kuyumculuk sektörü ile ilgili olan kısımlarını ele alacağız.

Kuyumculuk Sektöründe Kullanılan Başlıca Ambalaj Unsurları Nelerdir?

Ambalajın kullanıldığı birçok alan vardır. Bu alanlardan biri de kuyumculuk sektörüdür. Kuyumculuk sektöründe kullanılan başlıca ambalaj unsurlarını şu şekilde sıralayabiliriz: Karton Çanta, Bez Çanta, Kuyumcu Ruloları, Metalize Yapışkanlı Poşet, El Geçme Poşet, Kurdele, Fiyat Etiketleri, Çengelli İğne, Fiyonk, Kilitli Torba.

Kuyumculuk sektöründe kullanılan tüm ambalaj unsurlarına www.mehmetpack.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

Şunlar sana göre olabilir