Sıvama (Fantezi) Kutu Nedir?

Birinci sınıf kaliteli kâğıt ve deri kaplama malzemelerini kullanarak, kaliteli mukavvanın üzerine sıvama tekniği kullanmak suretiyle, hava ve boşluk oluşmasına müsaade etmeden yapıştırılan kutulara sıvama kutu ya da bir başka deyişle fantezi kutu denir.

Kuyumculuk Sektöründe Kullanılan Sıvama Kutuların Genel Özellikleri

Sıvama karton kutular mukavemet açısından sert ve toktur. Birinci sınıf mukavva kullanılarak sıvanan kutular farklı mukavva kalınlıklarında üretilebilir. Sıvama kutular kuyumculuk sektöründe çoğunlukla silindir, kare ve dikdörtgen şekillerde üretilmektedir. Büyük bir kısmı el işçiliği ile yapılan sıvama kutuların, el işçiliğine yardımcı olmak suretiyle entegre olan otomatik sıvama makineleri sayesinde üretim kapasitesi belli oranda artmıştır. Son yıllarda kuyumculuk sektöründe kullanılan sıvama kutularının; kaliteli, şık ve göze hitap eden tasarımları ile kullanım talebi artmıştır. Hem maliyet açısından hem görsel kalite ve sunum açısından hem de baskıya uyumlu yapısından dolayı müşterilerin tercih ettiği ürün grubu olmuştur. İçlerine kadifeli sünger ya da ped ile arzu edilen takılar rahatlıkla sergilenir. Süngerler de tıpkı mukavvada olduğu gibi kalınlık ve kalite açısından farklılık gösterebilir. Siyah kadife kumaş ile lamine edilmiş sert sünger kullanımı kuyumculuk sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Sektörde kullanılan başlıca sıvama kutu modelleri şunlardır: Kutu kapak (iki katlı), mıknatıslı, kurdeleli, üç katlı ve üstü süngerli.

Sıvama (Fantezi) Kutularda Baskı Çeşitleri Nelerdir?

El işçiliği kıymetli olan sıvama kutulara varak, serigrafi ve ofset baskı uygulanabilmektedir. Varak baskıda genellikle altın, gümüş, siyah, beyaz ve bakır yaldız renkleri kullanılır. Varak baskıya sıcak baskı da denmektedir. Sıcak varak baskı sıvama karton kutuların üzerinde en yaygın kullanılan baskı tekniğidir. Herhangi bir yaldız rengi kullanmadan, salt klişeyi kutunun üzerine basmak suretiyle yapılan baskıya ise soğuk baskı denir. Soğuk baskıda metal klişe kutu yüzeyinde renksiz olarak şeklini alır. Serigrafi baskıda ise yine müşterinin isteğine göre boya rengi oluşturulabilmektedir. Ofset baskı genellikle kurumsal firmaların yüksek adetli işlerinde kullanılır. Firma, kurum ve kuruluşların kendilerine ait kurumsal renkleri ofset baskı tekniği ile çözümlenmektedir.

Sıvama kutu modellerimizi görmek, baskılı ya da baskısız kutu siparişi vermek için lütfen sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız! www.mehmetpack.com

Şunlar sana göre olabilir